Domowe sposoby na walkę z żylakami

Domowe sposoby na walkę z żylakami

Żylaki, to objaw przewlekłej niewydolności żylnej. Ważne, by walkę z nimi rozpocząć w momencie pojawienia się już pierwszych objawów takich jak: pajączki na nogach, spuchnięte kostki czy ból nóg od kolan w dół. Jeżeli ich leczenie rozpoczniemy na wstępnym etapie, to jest szansa na uniknięcie leczenia operacyjnego.

Jak powstają żylaki?

Główną przyczyną powstawania żylaków jest nadciśnienie żylne spowodowane upośledzeniem zastawek i mniejszym napięciem ścian naczyń żylnych. To prowadzi do zastoju krwi i przewlekłej niewydolności żylnej. Powstawaniu żylaków sprzyja długotrwała praca w pozycji siedzącej lub stojącej, otyłość, częste dźwiganie ciężkich przedmiotów, a nawet płaskostopie. Często też u kobiet żylaki są następstwem ciąży.

Żylaki zdecydowanie częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn. Warto też sprawdzić, czy żylaki występowały u naszych rodziców. Jeżeli oboje rodzice chorowali na to schorzenie, to możliwość jego dziedziczenia wynosi aż 82 procent.

Domowe sposoby na żylaki

Jedną z najważniejszych zasad walki z żylakami to odpowiedni styl życia. Jeżeli jesteśmy otyli, to musimy zadbać o redukcję masy ciała. Bardzo niekorzystny wpływ ma też spożywanie alkoholu. Powinniśmy zadbać o zdrowy i aktywny tryb życia. W walce z żylakami zalecane są spacery, jazda na rowerze oraz pływanie. Zaleca się unikanie sportów siłowych i dźwigania ciężkich przedmiotów. Bardzo dobrą metodą, by zwiększyć ruch krwi w naszych kończynach jest stosowanie tak zwanej elewacji. Polega ona na ułożeniu podczas leżenie nóg podpartych w całej długości golenia powyżej poziomu serca.

Bardzo popularnym i skutecznym sposobem na walkę z żylakami jest kompresoterapia, czyli leczenie uciskowe. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzai pończoch uciskowych. Dzięki ich stosowaniu zapobiegamy zaleganiu krwi w żyłach powierzchniowych, obniżamy ciśnienie i wspomagamy działanie serca. U chorych z owrzodzeniem żylnym należy zastosować bandażowanie opaskami uciskowymi.

W domowej terapii bardzo ważną rolę odgrywają zioła. Owoc borówki, kora oczaru wirginijskiego, owoc czernicy, koszyczek arniki powinny być stosowane, by zmniejszyć ciśnienie w żyłach i wymusić większy ruch krwi w organizmie. Bardzo dobre działania posiada również wyciąg z kasztanowca. Możemy stosować go zarówno jako maść, tabletki czy ziołowe herbatki. Działa przeciwzapalnie i zmniejsza przepuszczalność naczyń, zwiększając ich elastyczność. Nieodzowne będą również tabletki z diosminą i maści zawierające heparynę i heparynoidy. Działają one przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie.

Zdrowy tryb życia, odpowiednia dieta i zdrowa aktywność fizyczna to podstawa profilaktyki zdrowych nóg bez żylaków. Aby zapobiec ich powstawaniu, ograniczmy długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej bez ruchu. Kąpiel kończmy zimnym prysznicem i ograniczmy długie przebywanie w saunie. Stosując te proste sposoby, w znacznym stopniu możemy zniwelować ryzyko wystąpienia żylaków.