Weganizm

Weganizm

Osoby nie spożywające mięsa nazywane są wegetarianami. Niektórzy z ich idą jeszcze dalej: świadomie rezygnują ze wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Dotyczy to nie tylko żywności, ale także ubrań obuwia, itp. Taki styl życia nazywany jest weganizmem.

Rozpoczęcie diety wegańskiej wymaga sporego samozaparcia oraz planowania. Najlepiej jest, stopniowo przechodzić na taki sposób odżywiania.

W takim razie, często pada pytanie: co jedzą weganie?

Najprostszą odpowiedzią jest: urozmaicone, zdrowe posiłki.

Dzięki produktom z soi takimi jak tempeh ( soja marynowana) tofu ( w wersji klasycznej bądź przyprawami) czy miso (pasta ze sfermentowanej soi) weganin dostarcza swojemu organizmowi odpowiednią ilość białka. Produkty sojowe są niejako zamiennikiem mięsa w diecie. Produktem zastępującym nabiał jest mleczko sojowe. Oprócz soi, bardzo popularnym źródłem białka są również warzywa strączkowe: wszelkie odmiany fasoli (biała, czerwona, czarna), ciecierzyca (szczególnie w formie pasty – humusu), czy groszek. Na uwagę zasługuję fakt, że istnieją specjalistyczne diety na potrzeby sportowców, będące również całkowicie wegańskie.

Kuchnia wegańska obfituje w dużą ilość przypraw, szczególnie pochodzących z Bliskiego i Dalekiego Wschodu, takich jak tahini czy czarnuszka oraz wędzona papryka. Wszystko to podawane jest z różnymi kaszami, ryżem, czy plackami wypiekanymi bez użycia jajek oraz masła. Tłuszcze zwierzęce zastępuje czarny sezam czy różne rodzaje orzechów.
W diecie wegańskiej ważną część stanowią owoce i warzywa, poddane obróbce termicznej bądź jedzone na surowo.
Niestety nie są to produkty występujące powszechnie w handlu, dlatego dobrze jest znaleźć specjalny sklep wegański. Miejsce takie znajdziemy niemal w każdym większym mieście,dodatkowo działają także sklepy internetowe o takim profilu.

Z drugiej strony warto wspomnieć że coraz częściej restauracje wprowadzają menu dla wegan. Świadczy to o modzie na to zjawisko, która to stymuluje popyt na produkty bez składników pochodzenia zwierzęcego.

Jeśli chodzi o ewentualne niedobry żywieniowe to dieta wegańska, według dietetyków jest bezpieczna. Oczywiście, jak w przypadku każdego sposobu odżywiania musi być zróżnicowana oraz dostarczać odpowiednią ilość kalorii oraz składników odżywczych. Tak naprawdę jedynym składnikiem który nie występuje w formie aktywnej w roślinach jest witamina b12. Dlatego też weganie muszą ją dostarczać w formie suplementów diety. Witamina ta bardzo często znajduje się w ofercie wspomnianych sklepów wegańskich.